18 Nis 2023

ÖĞRENCİLER İÇİN-ÇEVRİMİÇİ SINAVLARDA/ÖDEVLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Sevgili öğrencilerimiz,

Çevrimiçi sınavlarınızda/ödevlerinizde yaşanabilecek teknik problemleri önlemek için aşağıda yer alan önerileri dikkate alabilirsiniz. Sınavlarınızda başarılar dileriz.

1- Çevrimiçi sınav/ödev öncesinde OYS sistemine kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapıp yapamadığınızı kontrol etmeniz tavsiye edilir. OYS şifreniz ile OBS şifreniz aynıdır. Eğer giremiyorsanız öğrenci işlerine başvurarak OBS şifrenizi sıfırlamanız gerekmektedir. Bu süreç zaman alacağı için bu işlemi sınavlarınız başlamadan önceki günlerde yapmanız tavsiye edilir.
2- Çevrimiçi sınav/ödev öncesinde OBS sisteminize giriş yaparak OBS sisteminizde yer alan tüm derslerin OYS sisteminizde de görünüp görünmediğini kontrol ediniz. Eğer dersi göremiyorsanız ilgili dersin OYS sisteminize eklenmesi için bölümünüze başvurmalısınız. Bu süreç zaman alacağı için bu işlemi sınavlarınız başlamadan önceki günlerde yapmanız tavsiye edilir.
3- Çevrimiçi sınavınız başlamadan en az 15-20 dakika önce sistemi açınız. Sınavınızı başlatma butonuna bastıktan sonra geri sayım sayacı devreye girecek ve sınavınız bu sayaç sıfırlandığında başlayacaktır. Bu şekilde sistemdeki yığılmaları engellemiş ve olası donma problemlerinin önüne geçmiş olabilirsiniz.
4- Sınavınızı tamamlamadan önce internet bağlantınızın kopması halinde, sınavı tamamlamadan sistemden çıkış yapmış olursunuz. Bu sorunu önlemek için, tablet, cep telefonu vb. araçları alternatif olarak yanınızda bulundurunuz. Ve farklı internet bağlantısı alternatifinizin de olmasına dikkat ediniz. Eğer evde yeterli bir internet alt yapınız yoksa, üniversitemize gelerek, okulun internet alt yapısından ve bilgisayarlarından da faydalanabilirsiniz. Böyle bir sorun yaşamanız durumunda, bağlantı/cihaz probleminizi gidererek sisteme yeniden giriş yaparsanız sınavınız kaldığı yerden devam edecektir.
5- Sınavınızı tamamladıktan sonra, sistemde sınavınızın tamamlanıp tamamlanmadığına ilişkin bir bildirim göreceksiniz. Bu şekilde, sınavınızın başarıyla tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol edebilirsiniz.
6- Sınavınızın süresinin uzaması durumunda sınavınız kaldığı yerden devam eder ve sadece süre uzar.
7- Sistemlerde oluşabilecek teknik bir sorun veya bağlantı problemleri ihtimaline karşı sınavlarınızdaki açık uçlu soruları eş zamanlı olarak Word vb programlara yedeklemeniz tavsiye edilir.
8- Çoktan seçmeli sınavlarınızda sonraki soruya geçememe, soruyu işaretleyememe, soruyu görememe gibi sorunlar ile dosya yüklemeli sınavlarda dosyayı yükleme sırasında sistemin donması veya dosyanın yüklenememesi gibi sorunlar sizin internet servis sağlayıcınızdan veya sunuculardan kaynaklı internet bağlantı problemi yaşadığınızı gösterir. Bu durumda alternatif bir araç yoluyla internete yeniden bağlanıp sınava kaldığınız yerden devam etmeyi deneyebilirsiniz. Aynı zamanda vakit kaybetmeden dersin öğretim elemanını durumdan haberdar ederek sorunu belgelendirmeniz önerilir.