09 Oca 2021

ÖĞRENCİLER İÇİN-ONLİNE SINAVLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Sevgili öğrencilerimiz,
Online sınavlarınızda yaşanabilecek teknik problemleri önlemek için aşağıda yer alan önerileri dikkate alabilirsiniz. Sınavlarınızda başarılar dileriz.

1- Online sınavınız başlamadan en az 15-20 dakika önce sistemi açınız. Sınavınızı başlatma butonuna bastıktan sonra geri sayım sayacı devreye girecek ve sınavınız bu sayaç sıfırlandığında başlayacaktır. Bu şekilde sistemdeki yığılmaları engellemiş ve olası donma problemlerinin önüne geçmiş olabilirsiniz.
2- Sınavınızı tamamlamadan önce internet bağlantınızın kopması halinde, sınavı tamamlamadan sistemden çıkış yapmış olursunuz. Bu sorunu önlemek için, tablet, cep telefonu vb. araçları alternatif olarak yanınızda bulundurunuz. Ve farklı internet bağlantısı alternatifinizin de olmasına dikkat ediniz. Eğer evde yeterli bir internet alt yapınız yoksa, üniversitemize gelerek, okulun internet alt yapısından da faydalanabilirsiniz. Böyle bir sorun yaşamanız durumunda, bağlantı probleminizi gidererek sisteme giriş yaparsanız sınavınız kaldığı yerden devam edecektir.
3- Sınavınızı tamamladıktan sonra, sistemde sınavınızın tamamlanıp tamamlanmadığına ilişkin bir bildirim göreceksiniz. Bu şekilde, sınavınızın başarıyla tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol edebilirsiniz.

4- Sınavınızın süresinin yetersiz olması durumunda, dersin öğretim elemanı sınavınızın süresini uzatabilir. Bu durumda sınavınız kaldığı yerden devam eder ve sadece süre uzar.
5- Sistemlerde oluşabilecek teknik bir sorun veya bağlantı problemleri ihtimaline karşı sınavlarınızdaki açık uçlu soruları eş zamanlı olarak Word vb programlara yedeklemeniz tavsiye edilir.

6- Çok seçmeli sınavlarınızda sonraki soruya geçememe, soruyu işaretleyememe, soruyu görememe gibi sorunlar ile dosya yüklemeli sınavlarda dosyayı yükleme sırasında sistemin donması veya dosyanın yüklenememesi gibi sorunlar sizin internet servis sağlayıcınızdan veya sunuculardan kaynaklı internet bağlantı problemi yaşadığınızı gösterir. Bu durumda alternatif bir araç yoluyla internete yeniden bağlanıp sınava kaldığınız yerden devam etmeyi deneyebilirsiniz. Aynı zamanda vakit kaybetmeden dersin öğretim elemanını durumdan haberdar etmeniz ve sorunu belgelendirmeniz çok büyük önem taşımaktadır.